Kavči iz blaga so po navadi zelo udobni in estetski. Toda čiščenje sedežne garniture iz blaga je lahko prava nočna mora. Bolj svetlo, ko je blago hitreje in vidneje se sedežna garnitura umaže. Včasih se zgodi, da se po njej razlije tekočina, zato vam bodo nasveti, kako očistiti sedežno garnituro iz blaga prišli še kako prav. Če vašega kavča ne želite okrasiti z plastičnimi prevlekami, je ta zapis več kot primeren za vas.
S pomočjo naših nasvetov bo vaš kavč spet tak, da boste nanj brez zadrege lahko posedli goste ali pa na njem uživali sami. Preden se lotite čiščenja sedežne garniture je zelo priporočljivo prebrati navodila in upoštevati nekatere dejavnike.
Čiščenje sedežne garniture iz blaga [8 nasvetov za čiščenje sedežne garniture]
Kavč lahko očistite na več načinov. Pred vsakim čiščenjem vedno preberite priložena navodila proizvajalca. Oglejte si kaj priporoča in kako naj bi čiščenje sedežne garniture iz blaga potekalo po navodilih proizvajalca.
Na razpolago imate tudi mnogo čistilnih sredstev, ki z lahkoto odstranijo umazanijo s kavča. Nekateri za čiščenje uporabljajo sredstva, ki so zelo agresivna, zato se za čiščenje priporoča ekološka čistila, ki ne dražijo kože in so prijazna do okolja.
8 nasvetov za čiščenje sedežne garniture iz blaga
-
Madež obrišite takoj po razlitju tekočine
Takoj ko pride do razlitja tekočine, jo obrišite. Če boste s čiščenjem čakali predolgo, dovolj je že nekaj minut, se lahko madež posuši in ga je težje odstraniti.
-
Preverite priporočila proizvajalca
Pred vsako uporabo čistilnih detergentov (tudi ekoloških čistil) ali raztopin preverite, kakšna navodila za nego priporoča proizvajalec. Po navadi oznake dobite na kavču. Če ne uporabljate priporočenih čistilnih sredstev, lahko tkanino na sedežni garnituri trajno poškodujete.
-
Večje delce odstranite s suho krtačo
S suho krtačo odstranite večje delce. Za ta namen uporabite krtačo z naravnimi ščetinami. Skrtačite celotno površino kavča, saj boste tako s kavča odstranili prah in umazanijo.
-
Uporabite sesalnik
Pred čiščenjem sedežne garniture iz blaga z ročnim sesalnikom odstranite drobtinice in vse ostale trde delce. Tako boste lažje prepoznali madeže in se na njih tudi osredotočili, ko pride čas za čiščenje.
-
Očistite sedežno garnituro s sodo bikarbono
Soda bikarbona se ne uporablja samo za pranje perila in peko. Poznana je tudi kot učinkovito čistilno sredstvo. Če poškropite sodo bikarbono po kavču, vam bo pomagala odstraniti vonjave in madeži se bodo razkrojili.
Domačo raztopino iz sode bikarbone lahko uporabite tudi za vsa druga področja, kjer se nahajajo madeži. Raztopino pripravite tako, da v posodi zmešate en del sode in en del vode. Raztopino s sodo bikarbono pustite delovati 15 do 20 minut. Ko soda bikarbona popolnoma vpije madež, posesajte sedežno garnituro. Tako kot pri ostalih čistilnih sredstvih, morate tudi pri čiščenju s sodo bikarbono pred čiščenjem vedno opraviti test, da čistilo ne poškoduje tkanine. To naredite tako, da manjši ne vidni del očistite in vidite kako se čistilo obnaša na tkanini.
-
Začnite čiščenje s sredstvom, ki ga priporoča proizvajalec
Čiščenje sedežne garniture vedno začnite čistiti s priporočenim čistilo proizvajalca. Če niste prepričani ali je izdelek pravi, pred nadaljevanjem naredite preizkus tako da majhno površino garniture očistite in vidite, če se je tkanina razbarvala. Vedno pa morate upoštevati navodila na embalaži.
-
Sedežno garnituro iz blaga posušite z brisačo
Takoj po razlitju tekočine s suho brisačo popivnajte mokro področje kavča, da vpijete preostalo tekočino in vlago. Nato sedežno garnituro do konca očistite.
-
Sedežna garnitura, ki je narejena iz blaga naj se posuši na zraku
Sedežna garnitura naj se čez noč posuši na zraku, saj bo zjutraj že suha in boste lahko uživali v svežini vašega kavča.
Kako očistiti svojo sedežno garnituro iz blaga s paro [triki za uspešno čiščenje]
Preden se lotite čiščenja sedežne garniture iz blaga s paro, preberite navodila proizvajalca za parno čiščenje. Preverite ali je v redu, če paro uporabljate na tkanini vašega kavča. Seveda morate opraviti tudi test. To storite tako, da na majhnem delu sedežne garniture (po navadi tam kjer površina ni vidna), poskusite čiščenje s paro in se prepričate, da ta oblika čiščenja ne po povzročila trajne škode na sedežni garnituri.
Ko gre za čiščenje z vodno paro, boste morali sledili navodilom proizvajalca. Obstaja pa nekaj trikov, ki olajša vaše čiščenje z vodno paro. Postopek je bolj uspešen in samo čiščenje postane mnogo lažje.
Triki za uspešnejše čiščenje sedežne garniture iz blaga s paro
- Kavč posesajte, preden ga začnete čistiti z vodno paro. S predhodnim sesanjem umazanije, prahu in ostalih delcev s sedežne garniture si boste močno olajšali čiščenje. Ko ga boste očistili s paro in se bo sedežna garnitura popolnoma posušila, jo ponovno posesajte.
- Za čiščenje sedežne garniture izberite lep sončen dan, da boste lahko odprli okna in prezračili sobo. Kavč pa se bo posušil mnogo hitreje.
- Da se bo sedežna garnitura posušila hitreje, lahko vanjo usmerite ventilator.
- Najprej opravite test, če je sedežna garnitura primerna za čiščenje s paro. Izberite majhno skrito mesto in naredite preizkusite.
- Ne sedite na kavču, ko je še moker. Sedežna garnitura naj se posuši na zraku. Odprite okna, da se bo kavč sušil hitreje.
Kako razkužiti sedežno garnituro iz blaga?
Na vsake toliko časa je potrebno kavč tudi razkužiti. Kako? Enostavno si pripravite domače razkužilo. V stekleničko z razpršilom zmešajte par kapljic eteričnega olja čajevca (teetree) in alkohola. Eterično olje čajevca je znano po svojih antibakterijskih, antimikrobnih in protiglivičnih učinkih ter bo odličen za razkuževanje sedežne garniture.
Raztopino rahlo razpršite po kavču, pustite delovati nekaj minut in nato posesajte površino kavča!
Kaj pa čiščenje sedežne garniture iz usnja?
Najpomembneje je, da vedno preberete priročnik za nego in čiščenje usnjenih sedežnih garnitur. Če niste prepričani, kako pravilno očistiti določeno vrsto usnja, lahko vedno kontaktirate prodajalca, ki vam bo svetoval glede uporabe čistil.
Ko pride do razlitja tekočine na usnjeni sedežni garnituri, jo takoj obrišite. Tako si povečate možnosti, da bo z vašim usnjenim kavčem vse v najlepšem redu.
Večina madežev, ko so vidni na usnju, je dejansko umazanija iz daljšega časovnega obdobja. Zato si vzemite nekaj minut tedensko in obrišite usnjeni kavč z mehko krpo.
Zaradi uporabe čistil na vodni osnovi lahko pride do razpok usnja. Rešitev? Usnje namažemo z naravnim oljem(kokosovo olje) in mu hkrati povrnemo izgubljeno mehkobo.
Namig: izogibajte se kemiji in uporabljajte naravna čistila, podobno, kot za čiščenje steklenih površin v vašem domu (kuhinjska stekla, steklene tuš kabine, steklena vrata, steklene stopniščne in balkonske ograje ter steklena kritina, s katero je pokrita vaša terasa, zimski vrt ali leseni nadstrešek). Naravno čistilo za steklo sta lahko mešanici kisa in citrusov ter mešanica vode s sodo bikarbono.
Zaključek
Tako, zdaj veste kako poteka čiščenje sedežne garniture iz blaga. Upam, da so vam nasveti pomagali. Pri čiščenju stanovanja in ostalih površin lahko vedno uporabite naravna čistila za dom, ki bodo vaše stanovanje naredila sijoče in udobno.