Optimizacija za svoj trg | Kako optimizirajo najuspešnejše slovenske spletne strani

Optimizacija ni za nobeno stran povsem enaka – najuspešnejše spletne strani optimizacijo prilagajajo zahtevam svojega trga. V tem prispevku smo zbrali štiri najuspešnejše spletne strani, vsaka od katerih uporablja “svoj” pristop k optimizaciji. To so:

  • Magus.si s svojim prispevkom Bolečine v križu,
  • Varcevanje-Eneregije.si s prispevkom Cena elektrike,
  • Ebonitete.si s prispevkom Bonitete in
  • Prvafina.si s prispevkom Odkup terjatve

Optimizacija

Kako optimizirati vsebino, namenjeno bralcem | Magus.si – Bolečine v križu

Najprej je pomembno ločiti, da se optimizacija strani lahko razlikuje na optimizacijo za:

  • doseganje prvih mest in
  • pridobivanje čim več potencialnih kupcev

Ker se obliki optimizacije nekako razlikujeta (in ponekod tudi nasprotujeta), se nekatera podjetja odločijo za razvoj samo ene. Velikost slovenskega spletnega trga, ki je v primerjavi z ostalimi posmehljivo majhen, takšnim stranem omogoča realen uspeh.

Spletna stran Magus.si je ena izmed takšnih strani, ki se primarno ukvarja s bralci. Kako jim ponuditi več? Kako jim informacije predati najhitreje in najučinkoviteje? Kaj bi še morda želeli vedeti? Na takšnih vprašanjih temelji optimizacija, ki ji je pomembnejša pridobitev resnih bralcev, ki postanejo potencialni kupci.

Kako pa izgleda takšna optimizacija spletne strani? Poglejmo na primeru prispevka Bolečine v križu na spletni strani Magus.si.

Prva pomembnejša lastnost, ki jo je opaziti, je natančna delitev vsebine. Poglejte kazalo vsebine na spodnji sliki.

bolečine v križu - optimizacija

Čeprav vsebina ni posebej dolga za SEO vsebino, je razdeljena v številna poglavja. Takšna delitev vsebine pomaga samo bralcu, in le posredno tudi k uvrstitvi. Krajša kot so poglavja, lažje obiskovalec prebere celotno vsebino.

Takšne “trike” imenujemo psihološki copywriting triki.

Da je optimizacija na spletni strani Magus.si namenjena najprej za bralca (in šele na to za uvrstitev) kaže tudi CTA.

CTA ali Call To Action je dobesedno prevedeno “klic k akciji.” Njegov namen je bralca pozvati k ukrepanju, k akciji, navadno na koncu vsebine. S CTA bralca pozovemo, da preveri še eno povezavo, prebere še en prispevek, pogleda še en video. S tem bralca ohranjamo aktivnega (več možnosti, da postane kupec).

CTA je navadno neka trditev ali vzklik, ki sledi naslednjemu principu:

  • “Če vam je bila ta vsebina všeč, vam bo [druga vsebina] zagotovo pomagala.”
  • “Preverite še spodnji video, za bolj nazorno predstavitev informacij!”

V prispevku Bolečine v križu je CTA vidno namenjen bralcu v dobro. Ga lahko opazite sami? Berite dalje, da izveste kje se skriva.

Optimizacija za doseg prvega mesta in velikega priliva bralcev | Varcevanje-Energije.si – Cena elektrike

Cilj spletne strani ni vedno razvoj podjetja in spletne trgovine. Pogosto spletne strani dobivajo zaslužek iz obiska sama spletne strani. Cilj takšnih spletnih strani je doseči prvo mesto na najbolj obiskanih ključnih besedah, ter s tem pridobiti ogromen priliv bralcev.

Primer takšne spletne strani je ene izmed najuspešnejših in najbolj obiskanih spletnih strani v Sloveniji – Varcevanje-Energije.si. Njihov mesečni obisk seže tudi do 2 milijona obiskovalcev.

Optimizacija za spletne strani, ki ne iščejo kupcev, ampak bralce, je spet nekoliko drugačna od navadne. Cilj namreč ni pozitivna predstavitev izdelka, ali prepričevanja bralca v to, da izdelek potrebuje. Njihov cilj je preprosto privabljanje bralcev (vsebina mora biti zanimiva že na prvi pogled) in zadrževanje bralcev na spletni strani.

Na spodnji sliki poglejte prispevek Cena elektrike na spletni strani Varcevanje-Energije.si. Svojo pozornost namenite predvsem opazovanju optimizacije.

cena elektrike - optimizacija

Spletna stran Varcevanje-Energije.si bralca v branje vsebine prepričuje z:

  • aktualno in za ljudi pomembno temo
  • redno posodobitvijo vsebine (prispevek je iz leta 2022)
  • uporabo grafičnih motenj (slike), ki bralcu nudijo “oddih” za čas branja
  • uporabo razpredelnic (ne samo, da uporaba razpredelnic in grafov sodi med grafične motnje, ampak tudi bralci lažje razberejo podatke)
  • navajanjem dejstev in pohvalno odmikanje od zavlačevanja

cena elektrike - Optimizacija

Katere trike opazite še sami? Namig – v besedilu poiščite bucket brigades in tudi analizirajte uporabo praznega prostora v vsebini.

“Surova optimizacija” spletne strani z uporabo SEO sestavin in SEO elementov | Ebonitete.si – Bonitete

Ena izmed pomembnejših “vrst” optimizacije, je tudi optimizacija s pomočjo SEO sestavin in SEO elementov. To so sestavni deli spletnih strani, ki jih Google vidi kot “dobre” (saj pomagajo pri organizaciji strani, orientaciji obiskovalca po strani, …).

Nekatere spletne strani, kot je Ebonitete.si, blestijo prav v njihovi uporabi. Predvsem so to dokazali s svojo vsebino Bonitete, do katere lahko dostopate na povezavi.

bonitete - optimizacija

Da boste vedeli kaj iskati, poglejmo najprej, kaj spada pod SEO sestavine on elemente:

  • Home Slider (avtomatska prezentacija, ki jo tudi vidite na začetku strani)
  • Meniji (uporaba menijev je v svetu optimizacije pogosto podcenjena, v resnici pa je v veliko pomoč bralcem, kar vam tudi prisluži dodatne točke pri Googlu)
  • Header & Footer (vrh in dno spletne strani, ki navadno vključujeta menije, kontaktne podatke, lokacijo podjetja, sorodne vsebine, …)
  • Side Bar (posebni “meni” ob strani vsebine, ki obiskovalcu sledi medtem, ko ta bere vsebino – navadno vključuje sorodne vsebine in kontaktne podatke). Primer Side Bar-a ste videli že na spletni strani Magus.si
  • predstavitev produktov/storitev (posebna stran, namenjena podrobnemu opisu tega, kar prodajate – navadno jo najdete na pristajalni strani oz. “landing page” in v spletni trgovini)
  • blog (zelo pomemben tako za bralca, ki pridobi veliko informacij, kot za Google, ki dobi veliko optimizirane vsebine, ki jo lahko uvrsti višje)
  • Izjave strank, kontaktni podatki in dovoljenja (vsi pripomorejo k legalnem in varnem delovanju vaše strani za bralca)

bonitete - Optimizacija

Pomen “majhne optimizacije” in upoštevanja manjših SEO pravil | Prvafina.si – Odkup terjatve

Velike spletne strani v svojem razvoju novih strategij pogosto pozabijo moč upoštevanja “manjših” SEO pravil. To so najosnovnejša pravila optimizacije, ki z bralcem skoraj nimajo povezave, na uvrstitev pa močno vplivajo le na longtail (redko obiskanih) ključnih besedah.

Takšna pravila kljub imenovanju “manjša” lahko vašo stran dvignejo za dodatnih nekaj mest, zaradi preglednosti pa posredno tudi zvišujejo čas, ki ga bralci preživijo na vaši spletni strani.

Spletna stran Prvafina.si je odličen primer spletne strani, ki v svojih vsebinah dosledno upošteva tudi takšna osnovna SEO pravila in dosega odlične rezultate.

Oglejmo si njihov prispevek Odkup terjatve in skušajmo prepoznati nekaj takšnih pravil, ki jih upoštevajo:

  • bolding (uporaba odebeljenega besedila) in različne barve besedila
  • bulleting (uporaba alinej, kar Google razume kot naštevanje dejstev)
  • uporaba grafičnih motenj (slike in video) ter tekst različne velikosti
  • dosledna uporaba ključne besede (ki se pojavlja tako v naslovu, kot v vsebini)
  • “slug” oz. domena vključuje ključno besedo

odkup terjatev - optimizacija

Več še najdete v spodnjem posnetku:

Preberite še:

Kako ustvariti prodajno učinkovito stran
Tečaj za pisanje SEO besedil
WordPress SEO
Optimizacija za svoj trg
Nasveti za besedila na spletnih straneh

Viri: