V kolikor zase nismo izbrali ustreznega mestnega kolesa ali pa ga nismo pravilno nastavili, je lahko ena izmed posledic tudi pojav različnih bolečin med kolesarjenjem.
Izbira ustreznega kolesa v kolesarski trgovini ima večji pomen, kakor si sploh lahko predstavljate
Ko se v kolesarsko trgovino odpravimo po nakup novega mestnega kolesa, pogosto naredimo to napako, da se v največji meri osredotočimo na njegov slog oblikovanja, barvni odtenek ali pa nas prepriča dolg seznam dodatne kolesarske opreme. Vsekakor se strinjamo, da je videz zelo pomemben in da mora ustrezati našemu okusu, toda v kolesarski trgovini NewBike vselej poudarjamo, da so še veliko pomembnejše vozne lastnosti in naše počutje med vožnjo.
Ko se boste naslednjič podali v kolesarsko trgovino po novo mestno kolo, tako pozornost namenite tudi njegovi velikosti, obliki okvirja, širini krmila in predvsem položaju sedenja, ki ga zahteva med vožnjo.
Konec koncev, le zakaj bi zato, ker se med poganjanjem pedalov ne počutite prijetno morali že po nekaj prevoženih kilometrih znova obiskati kolesarsko trgovino in svoje novo kolo že takoj zamenjati z drugim?
Če se v kolesarski trgovini ne boste odločili za vam ustrezno kolo, tvegate pojav različnih bolečin
Kot je razvidno že iz naslova, izbira vam ustreznega kolesa v kolesarski trgovini je bistvenega pomena tudi v izogib nastanka različnih bolečin, ki še zdaleč niso povezane zgolj z neprimernimi oblačili in obutvijo, kakor to nekateri zmotno mislijo. Prav tako bolečine vedno niso posledica slabe kondicije ali preveč obremenjenih in izčrpanih mišic, v kolikor se niste ogreli in raztegnili.
Bolečine med kolesarjenjem so namreč v številnih primerih povezane z neustrezno izbranim kolesom, kar je tudi najpogostejši razlog za nezadovoljstvo in ponoven obisk kolesarske trgovine. Ravno zaradi tega je izjemno pomembno, da z nakupom v kolesarski trgovini ne hitite in si zares vzamete čas, da kolo, s katerim se spogledujete, do potankosti spoznate.
V ta namen vam svetujemo, da za nakup kolesa izberete takšno kolesarsko trgovino, kjer lahko izbrani model kolesa tudi preizkusite na testni vožnji, kot je na primer kolesarska trgovina NewBIke. Pri nas lahko to storite popolnoma brezplačno, hkrati pa vas testna vožnja v ničemer ne zavezuje k nakupu.
Z nakupom premajhnega ali prevelikega e kolesa tvegate nastanek bolečin v kolenih
V tokratnem prispevku bomo podrobneje predstavili tri najbolj pogoste vrste bolečin, ki se lahko pojavijo med kolesarjenjem, razložili njihov vzrok in načine, s katerimi lahko njihov nastanek preprečite. Ene takšnih so bolečine v kolenih, ki so vse prej kot redkost, tudi pri vožnji z e kolesom.
Čeprav se e kolo odlikuje ravno po manjšem tveganju za pojav bolečin v kolenih, saj je obremenitev med poganjanjem pedalov zaradi pomoči elektro motorja bistveno manjša, se lahko le te pojavijo tudi pri uporabi tovrstnega kolesa. Razlog leži v tem, da do tovrstnega stanja nevede privedemo sami, in sicer z nepravilno izbrano velikostjo e kolesa, ki se ne sklada z našo višino.
Največja težava pri tem je v času, ki je potreben za nastanek bolečin v kolenih, kajti običajno se ne pojavijo takoj, temveč šele takrat, ko z e kolesom prevozite daljšo pot. Mnogi zaradi tega pojava bolečin v kolenih niti ne povežejo z vožnjo z e kolesom. Ravno poznavanje vzroka pa je bistvenega pomena, da lahko bolečine sploh odpravite, mar ni tako?
Kako izbrati primerno veliko e kolo glede na svojo višino?
Z nakupom premajhnega ali prevelikega e kolesa ne tvegate zgolj pojava bolečin v kolenih, kot smo zapisali že zgoraj, temveč lahko zaradi neprimerne velikosti tudi resno ogrozite svojo varnost med kolesarjenjem. V skladu s tem je izjemno pomembno, da pri nakupu velikosti e kolesa namenite prav posebno pozornost. Verjetno pa se vam je pri vsem tem porodilo vprašanje, kako primerno veliko e kolo glede na svojo višino sploh izbrati?
Načinov za to je izredno veliko, prav toliko pa je tudi različnih tabel, ki vam lahko olajšajo izbiro. Za določitev najbolj primerne velikosti e kolesa za vas pa vam svetujemo, da za začetek najprej izmerite svoj razkorak. Ko boste imeli izmerjeno dolžino svojega razkoraka, jo pomnožite s koeficientom 0,64, s tem pa boste dobili optimalno velikost okvirja e kolesa za vas. V kolikor bi želeli centimetre spremeniti v cole, pa dobljeni rezultat delite še s koeficientom 2,54.
Poudariti je potrebno, da gre zgolj za informativni izračun, saj je za določitev primerne višine e kolesa vsemu navkljub najbolje, da e kolo pred nakupom preizkusite na testni vožnji in tako ugotovite, če vam njegova velikost zares ustreza. Več o tem, zakaj pred nakupom svetujemo, da e kolo pred nakupom preizkusite na testni vožnji, lahko izveste tukaj.
Med vožnjo z neustreznim ženskim kolesom lahko nastanejo tudi bolečine v rokah, dlaneh ali zapestju
Čeprav so mnogi mnenja, da lahko bolečine v rokah, dlaneh ali zapestju nastanejo zgolj po dalj časa trajajoči vožnji z ženskim kolesom, temu še zdaleč ni tako.
Prvi razlog za pojav tovrstnih bolečin v dlaneh, ki niti ni tako zelo redek, so neudobne ročke na krmilu ženskega kolesa. V kolikor so ročke izdelane iz grobih in na otip preveč trdnih materialov, se lahko bolečine pojavijo že po nekaj prevoženih kilometrih.
Še pogosteje pa do nastanka bolečin, pa tudi mravljinčenja in občutka otrdelosti pride zaradi neustrezno nastavljene višine krmila na ženskem kolesu. Če boste namreč imeli krmilo svojega ženskega kolesa nastavljeno prenizko, bodo vaše roke v prisiljenem položaju, zaradi česar bo tudi občutek med vožnjo veliko manj prijeten.
Kako preprečiti bolečine, nastale zaradi nepravilno nastavljenega krmila na ženskem kolesu?
Še preden se posvetite nastavljanju krmila na ženskem kolesu vam svetujemo, da nekaj pozornosti namenite tudi ročkam na krmilu. Kot smo omenili že zgoraj, velikokrat je lahko vzrok bolečin v dlaneh ravno v njih, zato jih po potrebi zamenjajte z mehkejšimi in prijetnejšimi na otip, vendar pri tem ne zanemarite pomena dobrega oprijema.
V izogib nastanka bolečin v rokah in zapestjih je krmilo na ženskem kolesu priporočljivo nastaviti čim višje, vendar nikoli ne nad točko, ki je označena kot najvišja dovoljena meja krmila. Dodati je potrebno, da s tem na ženskem kolesu res ne boste doprinesli k boljši aerodinamiki, toda v kolikor z njim ne boste tekmovali na kronometru, to niti ni potrebno.
Vsaka vožnja z ženskim kolesom bo tako poleg vsega tudi veliko bolj udobna in kot smo že zapisali, manj tvegana za pojavnost bolečin v rokah in zapestjih.
Najpogostejši vzrok za nastanek bolečin v hrbtu in zadnjičnih mišicah med vožnjo z mestnimi kolesi je kolesarski sedež
Podobno kot velja za nepravilno nastavljeno krmilo na mestnih kolesih, lahko trdimo tudi za kolesarski sedež, ki je najpogostejši razlog za nastanek bolečin v hrbtu in zadnjičnih mišicah med kolesarjenjem. Pri tem ne mislimo zgolj na trdoto kolesarskega sedeža, ki je bistvenega pomena za udobno sedenje med vožnjo z mestnimi kolesi, temveč tudi na njegovo ustrezno nastavljeno višino.
Če do tovrstnih bolečin pride prvi dan na začetku sezone, ko se z mestnimi kolesi niste peljali več mesecev, še ni razloga za preplah. Ukrepati pa je potrebno, ko začutite bolečino po skoraj vsaki vožnji z mestnimi kolesi.
Že z majhnimi in povsem enostavnimi ukrepi je mogoče bolečine v hrbtu in zadnjičnih mišicah med vožnjo z mestnimi kolesi popolnoma odpraviti
Tudi tu za začetek najprej svetujemo, da je potrebno na mestnih kolesih preveriti trdoto in obliko kolesarskega sedeža ter ga po potrebi zamenjati s takšnim, ki nam bolj ustreza. Naslednji pomemben ukrep je spuščanje kolesarskega sedeža nekoliko nižje, saj bo le tako vaš trup med vožnjo z mestnimi kolesi zravnan in ne boste primorani biti v prisiljenem upognjenem položaju, zaradi česar vam bo najbolj hvaležen ravno vaš hrbet.