Bolečine v križu so eden najpogostejših vzrokov, zaradi katerih bolniki poiščejo zdravniško pomoč tako v primarni oskrbi kot v nujnih primerih. Za obvladovanje bolečin v hrbtu se letno porabi približno 200 milijard dolarjev. To je najpogostejši razlog za nadomestilo delavcev ter izgubljene delovne ure in produktivnost. Obstaja širok spekter potencialnih etiologij za odrasle in pediatrične populacije. Etiologije se razlikujejo glede na populacijo bolnikov, najpogosteje pa je mehanična ali nespecifična.
Vse bolečine v hrbtu niso lumbago ali hipertoničnost paraspinalnih mišic. Če je 90 odstotkov bolečin v hrbtu mehanskega vzroka in nekje med 12 do 33 odstotki ljudi kadar koli doživi bolečino v hrbtu, potem je verjetno, da bo to glavni cilj zdravljenja. To predstavlja razširjen pojem z veliko pojavnostjo. Nekateri viri pravijo, da je do 30 odstotkov mehanskih bolečin v hrbtu po izvoru sakroiliakalni sklep. Primeri ankilozirajočega spondilitisa so spregledani, ko se domneva, da je bolnikova bolečina v hrbtu mehanskega izvora.
ETIOLOGIJA BOLEČINE V KRIŽU
Bolečina v hrbtu je obsežna tema s številnimi potencialnimi etiologijami, ki so razdeljene predvsem v pet primarnih kategorij.
- Mehanski: Najpogosteje je to posledica poškodbe hrbtenice, medvretenčnih ploščic ali mehkih tkiv. Zlomi, kot je spondilolisteza, so lahko akutni ali kronični proces. Lumbago je pogosto označen kot akutna bolečina v hrbtu ali obremenitev kvadratne ledvene mišice ali paraspinalnih mišic. Disk hernija je pogosta vrsta travmatične bolečine v hrbtu. Tudi nosečnost je mehanski vzrok za bolečine v hrbtu.
- Degenerativni: Osteoartritis hrbtenice vključuje osteoartritis fasetnega sklepa, osteoartritis sakroiliakalnega sklepa, spinalno stenozo in degenerativno bolezen diska. Poleg tega so osteoporotični kompresivni zlomi tudi degenerativni proces.
- Vnetna: To je predvsem posledica vnetnih (seronegativnih) spondiloartropatij, kot je ankilozirajoči spondilitis. Najpogosteje opazimo sakroileitis. Patofiziologija bolečine v hrbtu je odvisna od etiologije. Najpogosteje je lahko del akutnega vnetnega procesa.
- Onkološki: To je posledica litičnih lezij hrbtenice, raka kostnega mozga ali kompresijskih živčnih pojavov zaradi sosednjih lezij, ki zasedajo prostor. Pogosto se kaže kot patološki zlom.
- Infekcijske: okužbe hrbtenice, diskov, epiduralnih abscesov ali abscesov mišic/mehkega tkiva.
Pomembno pa je omeniti, da lahko številne motnje, ki niso povezane s hrbtom, povzročijo bolečino, ki jo bolniki občutijo v hrbtu, kot so žolčne kolike, pljučnica in obstruktivna ali infekcijska ledvična bolezen. Zato je preudarno, da teh procesov ne izključite iz diferencialne diagnoze med ocenjevanjem bolnika.
DIFERENCIALNA DIAGNOZA
Diferencialna diagnoza bolečine v hrbtu je ob upoštevanju tako odrasle kot pediatrične populacije precej celovita.
Odrasli:
- Nategi lumbosakralne mišice
- Ledvena spondiloza
- Hernija, Išias
- Spondiloliza, spondilolisteza
- Kompresijski zlom vretenc
- Spinalna stenoza
- Tumor
- Okužba: vertebralni osteomielitis, diskitis, septični sakroiliitis, epiduralni absces, paraspinalni mišični absces
- Zlom
Kako zdraviti bolečine v križu?
Obstajajo različni načini zdravljenja bolečine glede na etiologijo, starost in kroničnost bolečine v hrbtu. Najboljši dokazi za bolečine v hrbtu pri odraslih v skladu s povzetkom zdravnikov “Neinvazivno zdravljenje bolečine v križu: trenutno stanje dokazov”, ki ga je leta 2016 objavila Agencija za raziskave in kakovost zdravstvenega varstva:
Pri odraslih:
Pri radikularni bolečini v križu so nefarmakološki posegi, kot so vadba, vleka in hrbtenična manipulacija, pokazali nekaj koristi, vendar imajo relativno šibke dokaze, ki to podpirajo. Nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID) imajo zmerne dokaze o koristih. Vendar se zdi, da drugi farmakološki posegi, kot so diazepam in sistemski steroidi, ne prinašajo koristi.
Za neradikularno kronično bolečino v križu obstaja zmerno število dokazov, ki podpirajo fizioterapijo. Akupunktura ima tudi srednje močne dokaze, ki podpirajo njeno korist pri tej populaciji. Tai chi, joga, psihološke tehnike (kot sta biofeedback in progresivna sprostitev), hrbtenična manipulacija in multidisciplinarna rehabilitacija imajo šibke dokaze, ki se nagibajo k koristim. Zadnje šole imajo tudi nekaj dokazov o koristih.
Kar zadeva farmakološko obvladovanje kronične bolečine v križu, nesteroidna protivnetna zdravila in duloksetin kažejo stalne koristi, medtem ko opioidi kažejo le kratkoročne koristi. Gabapentin je zelo pogosto uporabljen antikonvulziv za kronične bolečine; vendar pa ni dokazal pomembne koristi za bolnike s kronično bolečino v vratu.
VLOGA FIZOTERAPIJE PRI OBVADOVANJU BOLEČINE V KRIŽU – SPODNJEMU DELU HRBTENICE
Fizioterapija in bolečine v križu:
Fizioterapija je ena najpogosteje uporabljenih oblik zdravljenja, ki se uporablja za lajšanje bolečin v križu. Pomaga izboljšati gibanje in delovanje sklepov in mišic. Pomaga lahko zmanjšati bolečine v spodnjem delu hrbta, omogoči vam ponovno normalno gibanje in zmanjša tveganje za ponovitev bolečin v hrbtu. Fizioterapevti si z različnimi tehnikami pomagajo pri bolečinah v križu in svetujejo, kako skrbeti za hrbet. Uporablja se v obeh načinih, kot ena linija zdravljenja kot tudi v kombinaciji z drugimi tretmaji, kot so masaža, toplota, trakcija, ultrazvok ali kratkovalovna diatermija.
Človeški hrbet je v bistvu zelo zapleten sistem niza prepletenih elementov, vključno z vretenci, diski, fasetnimi sklepi, vezmi in mišicami. Zaradi tako zapletene strukture potrebuje epizoda bolečine v hrbtu močan rehabilitacijski program, ki temelji na fizioterapiji, potem ko je že opravljen osnovni tečaj zdravljenja.
Vrste fizioterapij:
V bistvu obstajata dve vrsti fizikalnih terapij, ki sodelujeta pri zagotavljanju zdravila za bolečine v spodnjem delu hrbta. Tukaj smo na kratko razložili vsakega od teh.
Aktivna fizioterapija
Za rehabilitacijo hrbtenice je izjemno pomembna aktivna fizikalna terapija. Za učinkovite rezultate mora splošni program vadbe za hrbet vključevati naslednje:
- Vaja za raztezanje proti bolečinam v hrbtu, ki vključuje preprosto raztezanje stegenskih mišic
- Vaja za krepitev proti bolečinam v hrbtu, ki vključuje 15-20 minut dinamične ledvene stabilizacije ali druge predpisane vaje
Pasivna fizioterapija
V primerih, ko je vadba preveč boleča ali kako drugače ni mogoča, lahko terapevt razmisli o pasivnih terapijah, vključno z:
- Toplotni/ledeni obkladki
- enote TENS
- Ionoforeza
- Ultrazvok
- Posebne vaje – hipotonija, in podobne
Obstaja vrsta vaj za raztezanje, vadbo z utežmi in raznih vaj, ki pomagajo ublažiti bolečine v spodnjem delu hrbta. Glavni med njimi so:
- Gleženj črpalke
- Drsniki za pete
- Stenski počepi
- Ravni dvigi nog
- Enojni razteg kolena do prsnega koša
- Raztezanje fleksor kolka
- Piriformis Stretch
- Vaje za ledveno stabilizacijo
AKUTNA BOLEČINA V KRIŽU
Akutna bolečina v križu je opredeljena kot bolečina, ki traja manj kot 12 tednov i je običajno posledica hitrega in neprimernega giba v hrbtenici.
Akutne bolečine so lahko posledica marsikaterih vzrokov:
- Vnetje sklepov
- Poškodbe mišic (prekomerna obremenitev, nenadni gibi)
- Poškodbe ligamentov
- Bolezni notranjih organov (ledvice, črevesje, reproduktivni organi).