Ena najpomembnejših odločitev, ki jo boste sprejeli, ko boste opremljali svoj vrt v zaprtih prostorih, je odločitev glede osvetlitve.Pred tem boste morali razširiti svoje znanje o svetlobnih potrebah rastlin, katere vrste osvetlitve delujejo v različnih situacijah in katere vrste razsvetljave so sploh na voljo za gojenje v zaprtih prostorih.
RAZSVETLJAVA ZA GOJENJE RASTLIN V ZAPRTIH PROSTORIH
Preprosto povedano, gre za električne svetilke, ki se uporabljajo, kot nadomestek sončne svetlobe, potrebne za rast rastlin pri gojenju v zaprtih prostorih. Žarnice za rast so namenjene oddajanju “elektromagnetnega spektra”, ki omogoča fotosintezo (proces pretvorbe ogljikovega dioksida v sladkor, s pomočjo sončne svetlobe) in s tem rast rastlin (in s tem njihovo življenje!!).
Kar zadeva svetil za gojenje rastlin v zaprtih prostorih, je na voljo široka izbira le teh: LED luči, žarilne žarnice, fluorescenčne žarnice, visokotlačne natrijeve žarnice, halogenske in seveda, da ne pozabimo na visoko intenzivne HID sijalke.
KOLIKO IN KAKŠNO VRSTO SVETLOBE POTREBUJEJO NOTRANJE RASTLINE?
Tu ni razloga, da bi morali postali preveč tehnični, vendar pa je potrebno upoštevati nekatere stvari:
1. Elektromagnetni spekter, ki ga oddaja uporabljeno svetilo, mora biti podoben naravni dnevni svetlobi.
2. Rastline potrebujejo različne svetlobne spektre na različnih točkah rastnega cikla. V zgodnjih fazah imajo rastline raje modri spekter svetlobe, kasneje, med fazo cvetenja, pa potrebujejo rdeče-oranžno-rumeni spekter svetlobe.
3. Za optimalno osvetlitev rastlin je potrebno imeti splošno predstavo o svetlobnih potrebah rastlin. Posnemati je potrebno osvetlitev v njihovem naravnem okolju. Ne pozabite, da večja, kot je rastlina, več svetlobe bo potrebovala. Za večino rastlin sicer velja pravilo “12 ur na dan”.
4. Večina rastlin najbolje uspeva na sončni svetlobi. Tako da, če se odločite za gojenje rastlin v zaprtih prostorih, kjer ni zunanjih oken, bo potrebno čim več svetlobe.
5. Svetloba, bolj kot je oddaljena od žarnice, bolj izgublja svojo učinkovitost. To pomeni, da je rastline potrebno držati na določeni razdalji od vira svetlobe. To še posebej velja za fluorescenčne luči.
6. Žarnice za rast lahko kupite po barvah spektra, so pa na tržišču vedno bolj pogoste tudi žarnice s polnim spektrom. Takšne žarnice lahko precej olajšajo življenje in gojenje.
7. Vse rastline potrebujejo tako obdobje svetlobe, kot tudi obdobje teme (dan in noč). Če si želimo gojenje nekoliko olajšati, namestimo časovnik za vklop in izklop luči in ga nastavimo tako, da temelji na potrebah rastlin.
MOŽNOSTI RAZSVETLJAVE ZA GOJENJE RASTLIN V ZAPRTIH PROSTORIH – KDAJ IN ZAKAJ?
Katere vrste luči so torej najboljše za kakšne rastline in na katerih stopnjah rasti? No, v bistvu je to tri-stopenjski postopek.
Za klone in sadike notranji vrtnarji ponavadi uporabljajo fluorescentna svetila. Ko rastline preidejo v vegetativno fazo, lahko se lahko nadaljuje z uporabo fluorescentnih žarkov, vendar se bo njihova učinkovitost zmanjšala.
Lepa stvar pri fluorescenčnih svetilih je, da ne oddajajo visoke temperature. Zato se rastline ne bodo pregrevale in lahko sadike postavimo čim bližje. Nekateri imajo svoj fluorescenčni set postavljen samo 2 centimetra nad svojimi rastlinami. Karkoli, rastlin ne oddaljujte za več kot 30 cm stran od svetilke, saj se lahko učinkovitost zmanjša do točke, da je brez vrednosti.
Za sadike poskušajte poiskati osvetlitev, ki ima oznako “hladno” ali “hladno belo”. Takšna oznaka bo poskrbela za veliko več modre svetlobe v spektru.
Ugotovili boste, da so halogenske sijalke najboljše za vegetativno fazo rasti. Takšne sijalke imajo rahlo modrikasto svetlobo, ki je precej bolj podobna sončni svetlobi. Modra svetloba rastlinam pomaga razviti stebla in liste.
Halogenske žarnice proizvajajo tudi UV-sevanje, za katero je znano, da poveča potentnost rastlina. Upoštevajte, da lahko halogenske žarnice, za razliko od fluorescentnih, rastline požgejo. Zato ne pozabite, da morajo biti od rastlin oddaljene vsaj 60 do 90 cm.
Kako uspešno bo gojenje rastlin v zaprtih prostorih bo odvisno od tega, kako močna žarnice bo uporabljana. 1000 Watt žarnico bo morala biti od rastlin oddaljena vsaj 60 cm, medtem pa je žarnica s 250 Watti lahko oddaljena samo 30 cm. Paziti je potrebno tudi na dobro kroženje zraka in nadzor temperature, da se rastline ne pregrevajo. Uporaba halogenskih žarnic se priporoča, dokler rastline niso visoke med 60 in 90 centimetrov.
Halogenske svetilke se lahko uporabljajo za celotno obdobje rasti. Sicer pa rastline v fazi cvetenja in zorenja, potrebujejo veliko več svetlobe, kot v vegetativni fazi. Zahtevajo tudi drugačno svetlobo, rdeče-oranžno-rumeno svetlobo, ki je značilna za pozno poletje in jesene. Zato se v tej fazi pogosteje uporabljajo visokotlačne natrijeve luči (HPS). Ponovno uporabite pravilo: 30 do 45 cm razdaljo med žarnico in rastlinami. HPS žarnice bodo rastline zažgale, če bodo preblizu.
GOJENJE RASTLIN V ZAPRTIH PROSTORIH – VARNOST, UČINKOVITOST IN DIZAJN
Ko vse to postavljate, ne pozabite, da bodo toplota, ki jo proizvajajo žarnice, količina električne energije, ki jo porabijo žarnice in potrebe rastlin po vodi, vplivale na zasnovo vašega notranjega vrta. Zato si je potrebno zastavite še nekaj vprašanj:
Katere rastline bomo gojili in do katere faze?
Ali bomo semena posadili neposredno v zemljo ali kupili sadike?
Ali bomo gojili rastline s skromnimi potrebami po svetlobi ali rastline, ki potrebujejo veliko svetlobe?
Kakšen ventilator, kakšen sistem kroženja in filtriranja zraka bomo uporabljali ter kakšne velikosti bo in kako bo postavljen?
Priporočilo za branje: članek O konopljinem olju